Program 2015

HLAVNÍ SCÉNA – 13.6.20152015_slezskalilie_plakat

14:00 – 14:30 Adobre

15:00 – 15:30 Noemiracles (CZ / PL)

16:00 – 16:45 John de Jong & The Groove Doctors (UK / CZ)

17:30 – 18:15 Sea + Air (GER)

19:00 – 19:45 Safenat Paneach

20:30 – 21:15 Lenka Dusilová & Beata Hlavenková

22:00 – 23:00 Glenn Kaiser Band (USA)

 

  1. SCÉNA – 13.6.2015

13:30 – 14:00 Retrock

14:30 – 15:00 Lucia Briestenská s kapelou (SK)

15:30 – 16:00 Kapelalond Spap (SK)

16:45 – 17:30 Shirim Ashirim

18:15 – 19:00 Vadim & Co.

19:45 – 20:30 Svatopluk

21:15 – 22:00 Glyk P.I.K. Quartet (PL)

 

KOSTEL – 13.6.2015

12:00 – 13:00 Děkovná mše svatá

13:30 – 14:30 Překážky trvalého vztahu – přednáška (Jan Zajíček, Centrum pro rodinu a sociální péči)

16:45 – 17:15 Lucia Briestenská (SK) – sólový recitál

18:15 – 19:00 Beata Hlavenková – hraje sólový program „Theodoros“

19:45 – 20:30 Let´s Go!

21:15 – 22:00 John de Jong – sólový recitál

 

HLAVNÍ SCÉNA – 14.6.2015

9:30 – 10:30 Chválová kapela od sv. Filipa a Jakuba ze Zlína

10:30 – 12:00 Mše svatá – P. Marián Kuffa

13:00 – 14:00 Přednáška I. část – P. Marián Kuffa

14:00 – 15:00 Václav Neckář (koncert)

15:00 – 16:00 Přednáška I. část – P. Marián Kuffa

16:30 – 17:30 Traband (koncert)

 

Na dvou venkovních pódiích a v přilehlém kostele sv. Antonína z Padovy proběhne od sobotního poledne maratón vystoupení interpretů napříč žánry. Vzhledem k tradičnímu zaměření festivalu na rodinu jsme potěšeni, že můžeme v Ostravě přivítat tyto výjimečné zahraniční projekty: originální bluesrock Glenn Kaiser Band z Chicaga (USA), manželský pár, který tvoří alternativní duo Sea+Air z Německa či rodinnou kapelu skvělého polského vibrafonisty Głyk P.I.K. Trio s hostem. Z bratrského Slovenska přijedou do Ostravy zahrát Richard Čanaky & F.B.I. nebo vycházející hvězda v podobě zpěvačky Lucie Briestenské s kapelou. Z domácích účinkujících jistě potěší držitelka mnoha ocenění a čerstvá maminka Lenka Dusilová, stejně jako pianistka Beata Hlavenková, která vystoupí s Lenkou Dusilovou i sólově, kapely Shirim Ashirim, Safenat Paneach či vokální skupina Let´s Go! Samozřejmě, k vidění a slyšení bude například a mnoho dalších, jejichž jména budeme postupně zveřejňovat.

 

Během letošního ročníku festivalu podpoříme matky s dětmi v tísni v Charitním domě bl. Matky Terezy v Novém Jičíně.

 

Glenn Kaiser Band / USA

 

Glenn Kaiser je zakladatelem komunity Jesus People USA v Chicagu a s kytarou a vlastní kapelou utvářel tradici křesťanských rockových kapel. Jejich bluesrockově ostře řezaná hudba však není určena zdaleka jen pro církevní shromáždění a je nadmíru jasné, že do svého rockového kázání postupně zanesli všechny své hudební lásky – Delta blues, gospel, či Muddyho Waterse, možná i ZZ Top a mnoho dalších.

 

Dnes již Glenn Kaiser znázorňuje velkou osobnost světového blues a rocku. Již dvakrát se také představil na Colours of Ostrava, už přes 30 let hraje a vydává nahrávky a zároveň je také jedním z pastorů sboru Cornerstone v Chicagu (součást Jesus People USA), který se stará asi o 500 potřebných. Většina prostředků získaných koncerty či prodejem nahrávek je věnována právě na tuto činnost.

 

Glyk P.I.K. Trio / PL

 

Irek Głyk je uznávaným polským vibrafonistou a bubeníkem, jazzovým hudebníkem a skladatelem. Studoval na hudební akademii v Katowicích a posléze získal stipendium na prestižní americké škole Berklee College of Music v Bostonu a byl polským jazzovým fórem zvolen za „naději polského jazzu“. Na Slezské lilii vystoupí spolu s rodinným projektem GŁYK P.I.K Trio, ve kterém sám Irek hraje na vibrafon, zatímco ostatní nástroje – basovou kytaru a bicí – svěřil svým dvěma dětem (Kinga a Patryk). K tomu vždy vystupují s hostem.

Jejich instrumentální hudba skrývá obrovský potenciál oslovit široké publikum: „Bůh je ten největší umělec ve vesmíru a Jemu patří všechna sláva, kterou jsem se dříve tak usilovně snažil získat pro sebe. Můj nebeský Otec vyplnil prázdné místo v mém srdci, které jsem se po dlouhá léta snažil vyplnit náhražkou skutečné radosti.“

 

Lenka Dusilová a Beata Hlavenková

Lenka Dusilová začala s hudební kariérou už v 10 letech, kdy se představila na folkovém festivalu s básní Jiřího Wolkera, kterou sama zhudebnila. V roce 1988 nastoupila do legendárního pěveckého souboru Bambini di Praga. V letech 1991–95 byla frontmankou pražské rockové skupiny Sluníčko, se kterou vydala stejnojmenné album a v roce 1994 vyhrála hudební soutěž Marlboro Rock In. V letech 1994–97 spolupracovala se skupinou Lucie, s jejímž frontmanem Davidem Kollerem po odchodu ze Sluníčka založila skupinu Pusa. V roce 2000 vyhrává cenu Anděl v kategorii „Nejlepší zpěvačka“. Od roku 2000 byla čtenáři hudebního časopisu Report opakovaně volena jako nejlepší zpěvačka roku. Po vydání se na sólovou dráhu, Lenka Dusilová začala také spolupracovat s folk-rockovou skupinou Čechomor. Hostuje na jejím přelomovém albu Proměny, které produkoval skladatel Jaz Coleman a který o ní mluvil jako o „velkém talentu“. Duet Lenky Dusilové a Franty Černého z Čechomoru na úvodní skladbě alba se v roce 2001 usadil v hitparádách na několik měsíců a byl zvolen „Skladbou roku“ na udělování cen Anděl. Album Proměny se stalo platinové a získalo cenu Anděl za „Album roku“.

Na festivalu Slezská lilie vystoupí Lenka se svým sólovým recitálem společně s Beatou Hlavenkovou; kromě sólových koncertů hrává i se svojí doprovodnou kapelou Baromantika, jejíž nové album sbírá nyní ocenění doma i v zahraničí.

 

Sea+Air / GER

Manželské duo z Německa, které tvoří německý hudebník Daniel Benjamin a jeho žena, řecká tanečnice Eleni Stavros. Svou hudbu inspirovanou Johannem Sebastianem Bachem a experimentálním berlínským krautrockem vytvářejí jen ve dvojici s pomocí mnoha nástrojů, jako je kytara, skutečné cembalo, pedálové varhany, bicí a zvonkohra.

Sea + Air v minulosti předskakovali například Sufjanu Stevensovi, The White Stripes nebo Whitney Houston. Na kontě mají zatím jedno album, které se jmenuje My Heart’s Sick Chord. Na Slezskou lilii se však chystají v premiéře přivézt svou novou desku.

John de Jong & The Groove Doctors / UK+CZ

Kytarista a zpěvák John de Jong není v našich končinách neznámý. Do České republiky jezdí více než dvacet let. V jeho hlase zní klid i prožité poselství víry. Jeho světem je především jemná a klidná hudba s hlubokými texty.

Svou kariéru zpěváka a textaře začal John v evropských klubech a kavárnách. Jako originální hráč na akustickou kytaru s jedinečnou příchutí blues, folku a klasických stylů inspirovaných prvky Erica Claptona, Paula Simona a Jamese Taylora se stal brzy žádaným interpretem. V Čechách již vystupoval např. na Katolické charismatické konferenci či festivalech Colours of Ostrava nebo VOX.

 

Traband

 

Legendami a humornými průpovídkami opředené lidové vozítko z NDR nebylo tou hlavní inspirací pro název kapely, i když velká podobnost tu je: Také nadělá spoustu kraválu a pěkně vám natřese kosti. Dvoutaktní beat, um-ca, um-ca, polka i „pogo“. Ale spíše než trabant – prskolet, páchnoucí pivem a humorem 5. cenové kategorie, to byl trabant v původním významu toho slova: průvodce, ozbrojený ochránce, životní strážce. Bodyguard, řeklo by se dnes. Někdo, v jehož přítomnosti se můžete cítit bezpečně a bezstarostně, i když kolem zuří bouře nebo třetí světová. Hraj, jak umíš, ostatní přijde samo, říkali si muzikanti.

Hudební styl? “Country-punk”, “dvoutaktní rock”, “dechno”, “home music”, “vlnobeat” – takové a jiné přívlastky si jejich neustále proměnlivá hudba vysloužila u hudebních kritiků. Od začátku Trabandu je ale jasné, že tady nejde o hudební styl, ale o písničku. A když je písnička dobrá, zaujme stejně dobře v opeře s filharmonií, na stadiónu s rockovou kapelou, nebo jen u táboráku s kytarou.

 

Beata Hlavenková

 

Ačkoli Beatu Hlavenkovou stále jaksi ze zvyku považujeme za jazzovou muzikantku, v posledních letech se vlastně tomuto žánru věnuje jen velmi okrajově. Širší publikum ji zná hlavně z projektů s Lenkou Dusilovou Eternal Seekers a Baromantika, posluchači Ivy Bittové zachytili její jméno coby producentky houslistčina orchestrálního alba Zvon. V Ostravě, ke které má osobní vztah, neboť zde absolvovala Janáčkovu konzervatoř, obor skladba, představí Beata Hlavenková na kostelní scéně Slezské lilie své poslední sólové album Theodoros.

 

Noemiracles

Mladá pop-soulová kapela, která vznikla v roce 2012 seskupením polské menšiny žijící v Čechách. Hudební styl této kapely je natolik různorodý, že v něm rozpoznáte jazzové a soulové prvky, pop-rockový nádech a dokonce i britpop či alternativní vlivy. V čele stojí usměvavá mladá zpěvačka Noemi Bocek, která už má na svém kontě mnoho pěveckých úspěchů na mezinárodní úrovni. Kapela hraje své autorské písně v polštině a angličtině. V roce 2014 vydali své debutové album „Ponad wszystko“ („Nade vše“), na kterém spolupracovali s polským producentem Pawłem „BZIM“ Zareckim (spolupracoval s TGD, Anna Maria Jopek, Mate.o, atd.). Členové kapely: Noemi Bocek, Tomasz Wałach, Samuel Bocek, Filip Kasztura, Filip Macura.

 

Richard Čanaky & F.B.I. / SK – pro nemoc zrušeno!

Jejich hudba chce být autentická, reálná a aktuální. S tím souvisejí texty a jejich životy – hrát divadlo před Bohem ani před lidmi se dlouho nedá. Je to vyčerpávající a falešné. O tom je F.B.I. Reálně s Bohem, reálně v životě… hudbu nevynímaje.

 

Lucia Briestenská / SK

Pochází z Považskej Bystrice. Dětství prožila v dětském hudebním souboru, později začala navštěvovat hodiny zpěvu a učit se hrát na svůj první hudební nástroj – keyboard. První písně začala psát ve dvanácti letech. Touha hrát a zpívat pro lidi se začala plnými doušky naplňovat ť po dovršení devatenácti let, kdy byla obdarována svou první kytarou. Písně začaly přibývat a s velkou podporou nejbližších se Lucie rozhodla podělit se o ně nejen se šuplíkem, ale i s ostatními. Spolu s kapelou se chce potkávat s lidmi a dělit o radost, kterou vždy na pódiu společně prožívají.

 

Safenat Paneach

Michal, Honza a Dan Pirát ze Západu, Petr, Čápa a Vojta z Posázaví aneb fotři kdysi z kapel Ram Adonai, Manahem, Bez Iluze, Goro, Noi a dalších kapel, které už ani nejde všechny vyjmenovat, konečně dělají něco nového. První zkouška v únoru 2014 v Plzni. Kromě prosté touhy vidět se a oprašovat letitá kamarádství je za písničkami ještě snaha vynést na světlo básně lidi, kteří kapelu svojí tvorbou inspirují. Knížky poezie se dneska už moc neprodávají, ale na Jirousovy, Zahradníčkovy, Reynkovy, Skácelovy (a dalších) verše by se zapomínat nemělo. Snad jim bigbít trochu pomůže, aby se o nich zase přemýšlelo.

O název kapely byla dlouho „bitka“. Ale Josef jako „mistr snů“ a taky dlouholetý vězeň svědomí v lecčems dost připomíná osudy borců, jejichž básničky se skupina snaží zhudebňovat. Jméno Safenat Paneach navíc zřejmě nejvíce pravděpodobně znamená „ten, který odkrývá skryté věci“. A přesně takhle by nám tyto básně měly otevírat oči.

 

Shirim Ashirim

Pět hudebníků, kteří se sešli u zajímavého projektu. Hrají a zpívají současné hebrejské písně a chvalozpěvy. Tradiční židovské melodie v moderním zpracování. Renáta Ulmannová je členka bývalé skupiny Simeon, z jehož projektu vychází Shirim Ashirim, čerpá ze zkušeností v hudebních skupinách orientujících se na renesanční a lidovou hudbu, swing a folk. Tomáš Najbrt je specialista na loutny, kytary a barokní hudbu, vede pěvecké sbory a hraje na historické a lidové nástroje. Daniel Matulík je profesionální baskytarista se širokým spektrem zájmů a zkušeností v rocku a popu. Michaela Švorc studuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka příčnou flétnu a Tomáš Knotek je profesionální hudebník, který hraje na bicí v několika hudebních kapelách, např. The Spankers, Circus Problem aj.

 

Svatopluk

V létě 2013 o letních prázdninách proběhla v Lázních Bělohrad vernisáž, na jejímž zahájení Rosťa Tvrdík spolu s kamarádem kytaristou Markem Šimůnkem, který zde byl zrovna s rodinou na prázdninách, zahrál a zazpíval mimo jiné pár písniček od Sváti Karáska. Sváťovy písně a texty, spolu s Markovou elektrickou kytarou v jeho rockovém aranžmá provázel veliký ohlas. Tak vznikla myšlenka na založení kapely, která by hrála výhradně tyto písně. Vznikla tak kapela Svatopluk, která si uvědomuje, jak je důležité, aby Sváťova básnická kázání ve zpěvu stále zněla.

Kapela Svatopluk tedy hraje a zpívá revitalizované písně Sváti Karáska v novém „bigbeatovém“ hávu a Sváťa jako nehrající kapitán kapely má pak každý koncert současně jako skvělý trénink s rehabilitací po cévní mozkové příhodě, kterou prodělal.

 

Chválová kapela od sv. Filipa a Jakuba ze Zlína

Skupina vznikla někdy ke konci roku 2008, a to pod záštitou studentského občanského sdružení RR49, o.s. a Farností sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Tato kapela byla založena primárně pro pořádání tzv. Večerů chval a tímto byla zapojena do celorepublikového projektu chválových kapel pořádajících tato modlitební setkání (viz www.vecerychval.cz). Kapela hraje písně, které jsou buď překlady anglických originálů nebo písně významných českých autorů. Vizí této kapely je přivádět svou hudbou ostatní k modlitbě a blíže Bohu, aby Bůh mohl proměnit srdce každého člověka a darovat mu tak svůj pokoj a lásku.

 

Adobre

Skupina se zrodila v roce 2008 jako rockové uskupení, jejímiž původními zakladateli byli 3 členové známé ostravské zábavové kapely Prolock. Jedná se tak trochu o kapelu se sociálním nábojem, protože v jejích řadách působí dva vedoucí charitativních organizací, speciální pedagog a psycholog z rodinné poradny. Většina textů skladeb kapely Adobre má duchovní a filosofickou náplň a skupina se touto formou snaží sdělit svou snahu o přiblížení se k tomu, který je alfou a omegou našeho života.

Pokud jde o složení kapely, klávesy obstarává Lukáš Curylo, s doprovodnou a sólovou kytarou si pohrává Mirek Broskevič, durové i molové tóny vyluzuje ze svého hrdla Martin Pražák, basou tvrdí muziku Jindřích Šenekl  a hudební rytmus drží bicmen ze Slovenska Martin Špaldoň, který se ke kapele přidal až v listopadu 2014. Kapela vystupuje v klubech i na venkovních akcích a kromě festivalu Slezská lilie ji můžete letos slyšet rovněž na červnovém hudebním festivalu  HAFEST v Hati u Opavy.

 

Retrock

Parta „navrátilců“, kteří se, každý po jinak dlouhé pauze, vrátili k aktivnímu muzicírování a vrhli se na vlastní písničky. Hudbu i texty si skládají sami, výjimkou jsou písničky, které napsal, případně otextoval někdo z kamarádů kapely. Název kapely byl inspirován stářím původního repertoáru, ještě z období před revolucí, nicméně od svého vzniku v roce 2013 již mají v repertoáru i písničky novějšího data a na dalších nových věcech pracují.  Vlastní tvorbou melodického rocku, se střídavě ženským a mužským vokálem a českými texty se kapela snaží si hudby a společných chvil co nejvíce užít.

 

Let´s Go!

Mezinárodní vokální skupina a-cappella (bez nástrojů) se věnuje interpretaci amerických spirituálů. Ve snaze přiblížit tyto tradiční písně současnému posluchači v autentickém pojetí, využívá soubor vlastní úpravy s rytmickými figurami (Marek Šlechta) v kombinaci s improvizacemi (Lee Andrew Davison). V takto vzniklém euro-americkém pojetí vidíme cestu k naplňování snu M.L.Kinga, že všechny národy, různá náboženství, muži i ženy, chudí i bohatí, všichni bez rozdílu ruku v ruce budou zpívat černošský spirituál. Jak se to daří, nechť posoudí diváci na koncertech v Čechách i v zahraničí.

 

o. Marian Kuffa (SK)

Dramatický životní příběh Mariana Kuffy odhaluje kořeny motivace, která ho vedla k tomu, čím se dnes zabývá a čemu zasvětil celý svůj život.

Několikrát se ocitl na hranici života a smrti, a to ho ve třiceti letech přivedlo do kněžského semináře. Málokterý kněz sbírá na ulicích bezdomovce, málokdo by dobrovolně žil po sedm let s bývalými vrahy a recidivisty.

 

Václav Neckář

Zpěvák s nezaměnitelným hlasem i kouzlem osobnosti, patří mezi legendy české hudební scény. V 60. letech se spolu s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou proslavil v uskupení Golden Kids. Později pokračoval úspěšně v sólové dráze s kapelou Bacily. Hity jako “Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Lékořice, Stín katedrál” a mnohé další zlidověly. Do povědomí české společnosti se zapsal nejen svými nestárnoucími hity, ale i jako filmová postava několika úspěšných snímků (Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti nebo pohádka Šíleně smutná princezna).

Se skupinou Umakart nazpíval píseň “Půlnoční”, která je mnohými odborníky považována na událost tuzemského popu roku 2011. Tato píseň byla také oceněna cenou Anděl 2011 za píseň i videoklip roku. Václav Neckář byl akademií populární hudby cen Anděl 2011 uveden do síně slávy. Na základě tohoto uměleckého comebacku bylo natočeno v roce 2012 album „Dobrý časy“ s hity jako “Hledal jsem Tě, Pane” a “Tajemství”, z autorské dílny protagonistů megahitu “Půlnoční”, D. Neuwirtha a J. Švejdíka. Rok 2014 přinesl pak jeho vůbec první vánoční album „Mezi svými“, z nichž i díky videoklipům veřejnost zná především snímky „Andělé strážní” a „Ježíšku z dávných dnů“.

 

Kapelalond Spap / SK

Kapela složená z Romských hudebníků z Vranova nad Topľou; skupina spolupracuje i s P. Mariánem Kuffou, který v této oblasti intenzivně působí právě mezi Romy…

 

Vadim & Co.

Akustická sestava, která hraje autorské písně Vadima Pekárka, jinak známého z kapely Windy. Jejich silné melodie a pěkné texty je radost poslouchat!